ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 30 تير 1398
يکشنبه 30 تير 1398
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 8 آبان 1397     |     کد : 185558

ظریف درمصاحبه با سی‌بی‌اس نیوز آمریکا:

تحریم‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند سیاست‌های ما را تغییر دهند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحریم‌های آمریکا باعث آزار مردم ایران می‌شوند ولی آمریکایی‌ها هرچه هم فشار بیاورند، نمی‌توانند رویای تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را به واقعیت پیوند بدهند.

 وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحریم‌های آمریکا باعث آزار مردم ایران می‌شوند ولی آمریکایی‌ها هرچه هم فشار بیاورند، نمی‌توانند رویای تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را به واقعیت پیوند بدهند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه ۶ آبان ماه در تهران با شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز آمریکا در خصوص مسائل مختلف فیمابین دو کشور و مخصوصاً تحریم‌های پسابرجامی آمریکایی‌ها گفت‌وگو کرد.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت در مسیر جامه عمل پوشاندن به یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، از توافق هسته‌ای منعقده میان ایران و ۱+۵ خارج شد. از آن پس، دور اول تحریم‌های آمریکا اواسط مرداد ماه بازگشت و دور دوم آن هم ۱۳ آبان بازمی‌گردد.

دور دوم تحریم‌ها، صنعت نفت ایران را هدف قرار داده و تا چند هفته پیش گفته می‌شد که فروش نفت ایران را به «صفر» می‌رساند. آمریکایی‌ها اما جدیداً گفته‌اند که این کار به یکباره عملی نیست و برای همراه نگاه داشتن متحدان خود، به آنها برای کاهش تدریجی خرید نفت از ایران، مجوزهای موردی داده است.

در ابتدای مصاحبه دیروز که متن کاملش امروز منتشر شده، خبرنگار پرسیده که آیا تحریم‌های آمریکا، رفتار ایران را تغییر می‌دهد؟

ظریف پاسخ داده: «مطمئناً تحریم‌ها تأثیر اقتصادی خود را خواهند داشت ولی نخواهند توانست سیاست‌های ما را تغییر دهند. آمریکا باید این مسئله را بفهمد. ایالات متحده به تحریم کردن اعتیاد پیدا کرده و آمریکایی‌ها اعتقاد دارند که تحریم حلّال همه مشکلات آنهاست. آنها در عمل باعث رنج و عذاب ملت می‌شوند و ما به عنوان دولتمردان این کشور، وظیفه کاستن از آلام ملت را بر دوش داریم. تحریم‌ها هم هیچ‌گاه نمی‌توانند سیاست‌های ما را تغییر دهند.»

آمریکایی‌ها روز آخر اردیبهشت، ۱۲ شرط برای ایران تعیین کردند و گفتند که اگر این شروط اجرایی شود، واشنگتن که دیگر در برجام نیست، توافقی  جدید با ایران امضا می‌کند.

    شروط ۱۲گانه آمریکا برای ایران

پس از خروج آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها که با تهدید ایران به خروج از یک توافق بی‌ثمر مواجه بود، گفتند که ایران باید در برجام بماند و قاره سبز هم برای کمک به ادامه حیات برجام، یک کانال مالی ویژه مانند سوئیفت برای ارتباط بانک‌های ایرانی و اروپایی باز می‌کند. «فدریکا موگرینی» گفته بود که این کانال حداکثر تا ۱۰ آبان باز می‌شود ولی دیروز اعلام شد که جایی برای تأسیس دفتر این کانال مالی بین‌قاره‌ای پیدا نشده و تا اواسط دی ماه، خبری از این سوغاتی اروپایی نخواهد شد.

محمدجواد ظریف در خصوص این کانال مالی هم با سی‌بی‌اس سخن گفته و گفته که: «این اولین باری است که اروپایی‌ها علاوه بر انتشار بیانیه علیه سیاست‌های ایالات متحده، مکانیسمی هم برای اجتناب از تحریم‌ها و جبران (تبعات) آنها ایجاد می‌کنند.»

۳ روز پیش «عبدالناصر همتی» رئیس‌کل بانک مرکزی هم گفته بود که جزئیات فنی مربوط به ایجاد کانال مالی میان اروپا و ایران را در سفر به بروکسل، بررسی کرده و کار تقریباً تمام است.

ظریف در ادامه مصاحبه به تمجید از برجام پرداخت و گفت: «من دو سال و نیم وقت برای این توافق صرف نکردم که به سادگی از آن بیرون بیایم؛ من می‌دانم که توافقی بهتر از این، حاصل نمی‌شد. هیچ‌وقت هم توافقی بهتر حاصل نخواهد شد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در ادامه این مصاحبه، از «مهارت‌های مذاکراتی» ترامپ گفت و ضمن به چالش کشیدن آنها، تصریح کرد: «من می‌توانم به پرزیدنت ترامپ با همه مهارتی که در مذاکره دارد، تضمین بدهم که این بهترین توافق ممکن بود. بهترین توافق برای ما، برای اروپا، برای ایالات متحده، برای روسیه و چین و برای جامعه جهانی.»

محمدجواد ظریف در ادامه به تأثیرات تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران هم پرداخت و گفت: «همه می‌دانند که تحریم‌ها همین حالا هم تأثیر خودش را بر اقتصاد گذاشته است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلاتی که شاید از بابت نخریدن نفت ایران ایجاد شود، گفت: «فکر کنم که آن روز، آمریکایی‌ها با مشکل بزرگ‌تری مواجه شوند چون ما هم اقداماتی در پاسخ (به این کار آنها) خواهیم داشت.»

مجری برنامه از ظریف پرسید که ماهیت این اقدامات چیست که ظریف با چاشنی کردن طنز به سخنان خود، به تقلید از ترامپ روی آورد و گفت: «همانطور که خود پرزیدنت ترامپ گفته، می‌خواهم که او کماکان به حدس زدن مشغول باشد.»

خبرنگار سی‌بی‌اس نیوز به شایعات مربوط به مذاکره ظریف با نمایندگان اعزامی دولت آمریکا در خلال سفرهای اخیر به عمان هم پرداخت و پرسید که آیا این اخبار صحت دارد. ظریف پاسخی کوتاه و قاطع داد و گفت: «نه»

وی افزود: «از روزی که ردای وزارت بر تن کردم، گام در مسیر علنی کردن آنها (مذاکرات پشت پرده) گذاشتم.»

ظریف اما از سوی دیگر، مذاکرات آتی با آمریکایی‌ها را رد نکرد و گفت: «من احتمال مذاکره را به کل رد نمی‌کنم. ما در گذشته این کار را کرده‌ایم و می‌توانیم باز هم این کار را بکنیم.»


نوشته شده در   سه شنبه 8 آبان 1397  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode