ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : سه شنبه 7 تير 1401
سه شنبه 7 تير 1401
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 26 دي 1396     |     کد : 181972

معاون اول رئيس جمهوري در جشنواره علوم پزشكي رازي:

راه حل مشكلات، انسجام و گفتگوي ملي است

معاون اول رئيس جمهوري طرح تحول سلامت را كاري بزرگ و پراهميت دانست و با تاكيد بر اينكه اجراي اين طرح نيازمند ريسك و شجاعت در تصميم گيري بود، گفت: اطمينان مي دهم كه طرح تحول سلامت به هيچ وجه از دستور كار دولت خارج نخواهد شد و جزو اولويت هاي دولت خواهد بود.

معاون اول رئيس جمهوري طرح تحول سلامت را كاري بزرگ و پراهميت دانست و با تاكيد بر اينكه اجراي اين طرح نيازمند ريسك و شجاعت در تصميم گيري بود، گفت: اطمينان مي دهم كه طرح تحول سلامت به هيچ وجه از دستور كار دولت خارج نخواهد شد و جزو اولويت هاي دولت خواهد بود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، دكتر اسحاق جهانگيري ديروز در بيست و سومين جشنواره تحقيقات علوم پزشكي رازي،‌ جان باختن 32 نفر از فرزندان عزيز كشورمان در آبهاي ساحلي چين و ژاپن را تسليت گفت و افزود: اين عزيزان در حال خدمت به كشور آن هم خدمات بسيار مهم،‌ سخت و طاقت فرسا بودند.
وي ادامه داد: اين حادثه تلخ حادثه اي غيره منتظره بود و در اولين برخورد نفتكش، انفجار عظيمي به وجود آمد و من شخصا در اولين لحظه هاي دريافت اين خبر ناگوار با سفير جمهوري اسلامي ايران در چين تماس گرفتم و اعلام كردم آنچه در توان جمهوري اسلامي ايران است به كار گرفته شود تا از امكانات كشور چين براي نجات اين عزيزان استفاده گردد.
دكتر جهانگيري افزود: البته وزارت امور خارجه نيز اعلام كرد كه از همه كشورهايي كه مي توانستند كمك كنند، درخواست كمك شده است.
معاون اول رييس جمهوري خاطر نشان كرد: متاسفانه با وجود آنكه از نظر كارشناسي گفته مي شد كه با انتشار گازهاي سمي ناشي از اين انفجار اميد زنده ماندن دريانوردان كشورمان وجود ندارد اما نخواستيم كه اميدمان را حتي براي دسترسي به پيكرهاي پاك اين عزيزان قطع كنيم اما پس از تلاش هايي كه انجام شده متاسفانه كشتي غرق شد و به پيكرهايشان نيز دست پيدا نكرديم .
وي افزود: به خانواده هاي اين عزيزان كه شهداي خدمت ايران و جمهوري اسلامي ايران هستند و نيز به ملت ايران اين واقعه تلخ را تسليت مي گويم.
دكتر جهانگيري در ادامه سخنان خود توليد علم و فناوري را يكي از راهبردهاي اصلي كشور دانست و گفت: اداره كشور از طريق فروش منابع طبيعي دشوار است و در سال هاي آينده غيرممكن خواهد بود. بايد به روش هاي ديگر رو آوريم كه يكي از مهمترين روش ها اتكا به مغز دانشمندان و نيروي انساني كشور است .
وي تصريح كرد: امروز بيش از 3000 شركت دانش بنيان در كشور فعاليت دارند و درآمد سال گذشته اين شركت ها بيش از
40 هزار ميليارد تومان بوده است. بايد زمينه افزايش اين شركت ها را فراهم كنيم چرا كه مركز ايجاد اشتغال براي جوانان كشور هستند. معاون اول رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت حوزه پزشكي افزود: امروز توانمندي پزشكي ايران به نقطه‌اي رسيده كه بسياري از بيماران كشورهاي منطقه ترجيح مي دهند براي درمان به مراكز پزشكي ايران مراجعه كنند.
وي همچنين با اشاره به طرح تحول سلامت، گفت: در يكي دو سال گذشته به دليل محدوديت منابع مالي دريافتي برخي فعالان عرصه پزشكي با تاخيرهاي طولاني روبرو شد اما دولت به اين موضوع توجه ويژه دارد و طرح تحول سلامت همواره از اولويت هاي دولت خواهد بود.
معاون اول رييس جمهوري در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه جامعه، دولت، نظام و كشور ما امروز با مسائل و تنگناهاي مختلفي روبروست،‌تصريح كرد: آمريكايي‌ها و بخصوص رييس جمهور فعلي اين كشور كه مردم آمريكا مي گويند به دليل عدم تعادل بايد به مراكز درماني مراجعه كند، در يك سال گذشته فشارهاي متعددي را با هماهنگي صهيونيست ها و برخي كشورهاي عرب عليه ملت ايران وارد كردند اما به فضل الهي تا كنون در تمامي اين اقدامات شكست خورده اند و آخرين اقدام آنها اين بود كه تصميم گرفتند موضوع نارضايتي و اعتراض هاي برخي از مردم كشور را به شوراي امنيت ببرند.
دكتر جهانگيري افزود: در شوراي امنيت سازمان ملل 14 عضو شورا ازجمله اعضاي دائم اروپايي و غير اروپايي در خصوص اين موضوع صحبت كردند و جلسه را عليه آمريكا ادامه دادند كه چرا چنين موضوعي را به شوراي امنيت آورده است.
معاون اول رييس جمهوري با بيان اينكه آمريكا تلاش مي كند فضاي ايران را ناامن و نامطمئن جلوه دهد، افزود: آنها مي دانند مسئله اصلي ملت ايران بيكاري و مسائل معيشتي است و راه حل بيكاري و رشد اقتصادي كشور هم ايجاد آرامش، ثبات و امنيت در كشور است تا از اين طريق سرمايه گذاري و اشتغال زايي صورت گيرد.
وي ادامه داد: سرمايه گذاران بيش از آنكه به منابع مادي نياز داشته باشند نيازمند فضاي آرام و باثبات هستند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه بر اساس پيش بيني هاي انجام شده در برنامه ششم توسعه سالانه بايد 65 ميليارد دلار منابع خارجي جذب كشور شود و آمريكا مي خواهد زهر خود را بريزد و اوج خباثت خود را نشان دهد و مي گويد اگرچه آنرا امضا مي كنم اما ايران كشوري مناسب براي سرمايه گذاري نيست.
معاون اول رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه راه حل مسائل كشور نمايش وحدت، انسجام و راه اندازي گفتگوي ملي است، گفت: هيچ جرياني قادر نيست جريان ديگر را حذف كند زيرا وقتي كه يك فرد حذف شود فرد ديگري از آن جريان جاي او مي ايستد. عقل حكم مي كند كه همه دست به دست هم دهيم چرا كه وقت براي پرداختن به گله ها، مشكلات و نقدها زياد است اما در حال حاضر نيازمند نمايش وحدت و انسجام بزرگ در داخل كشور هستيم.
*انتقاد از ميزان اعتبارات پژوهشي
دکتر حسن قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي هم با انتقاد از ميزان اختصاص اعتبارات پژوهشي در کشور، گفت: براساس آمارهاي اعلام شده از همه محققاني که براي اعتلاي کشور تلاش کرده‌اند، تشکر مي‌کنم.
وي ادامه داد: ولي متاسفانه در عمل، کمتر براي حوزه‌هاي پژوهش و تحقيقات هزينه کرديم و عليرغم اينکه در اسناد بالادستي کشور که مهم‌ترين آن سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري بوده است و بايد 2 درصد از اعتبارات کشور در امر پژوهش هزينه شود، ولي در عمل اين ميزان کمتر از حد مصوبات است.
وي با اشاره به برخي از مشکلات ايجاد شده در حوزه‌هاي پزشکي، گفت: در خوزستان مشکل تنفسي براي مردم اين شهرستان ايجاد شد و دچار حمله آسماتيک شدند به گونه‌اي که ما در کمتر از 2 روز بالغ بر هزاران بيمار را پذيرش کرديم.
وزير بهداشت با بيان اينکه در ابتدا تصور مي‌شد که اين امر ناشي از باران اسيدي است،‌ ادامه داد: ولي مطالعات ما نشان داد که اين حمله آسماتيک ناشي از کاشت نوعي درخت بوده که توسط شهرداري در خوزستان کاشته شده که با هرس کردن مناسب اين درختان اين مشکل برطرف شد.
هاشمي همچنين به موضوع پارازيت و اثرات آن بر روي سلامت مردم اشاره کرد و افزود: به دليل نگراني‌هاي موجود با دستور رئيس‌جمهوري مطالعاتي را در اين زمينه آغاز کرديم و به کرات به ما اعلام شد که در صورت مضر بودن اين امواج موظف هستيم به مردم اطلاع‌رساني کنيم.
*فعاليت 914 شرکت دانش‌بنيان
دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي هم با بيان اينکه از 3307 شرکت دانش‌بنيان، 914 شرکت در حوزه سلامت فعاليت دارند،‌ گفت: ايران در زمينه معرفي دانشمندان يک درصد برتر رشد 5 برابري داشته است که بايد زمينه را براي فعاليت اين افراد فراهم کنيم.
وي حمايت از 45 پژوهش تحقيقاتي از سوي محققان جوان را از ديگر اقدامات اين وزارتخانه نام برد و گفت: علاوه بر آن در گذشته 108 دانشمند برتر با اچ ايندکس بالا در کشور وجود داشت که اين تعداد امروزه به 530 نفر رسيده است که نشان از افزايش 5 برابري در اين زمينه دارد.
ملک‌زاده با بيان اينکه ما توانسته‌ايم 10 سال زودتر از افقي که براي ما تعيين شده بود، به اهداف مورد نظر برسيم، گفت: در سال 2016 ايران با توليد 52 هزار مقاله علمي رتبه‌هاي خوبي کسب کرد که اين امر نشان مي‌دهد ايران علاوه بر آن که از همه کشورهاي منطقه،‌ شمال آفريقا و کشورهاي اسلامي پيشي گرفته است، توانسته است از نظر استنادات نيز از کشورهاي منطقه در رتبه بالاتري قرار گيرد.
در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از نفرات برگزيده بيست و سومين جشنواره تحقيقات علوم پزشكي رازي قدرداني شد.
اسامي برگزيدگان به اين شرح است :
دکتر رويا کليشادي رتبه اول گروه محققان علوم باليني و سلامت،دکتر مصطفي قانعي رتبه دوم گروه محققان کميته علوم باليني و سلامت ،
دکتر پيام طبرسي رتبه سوم گروه محققان علوم باليني و سلامت ،دکتر محمدعلي منصورنيا پژوهشگر برتر گروه علوم باليني و سلامت ،
دکتر احمدرضا دهپور رتبه اول گروه محققان کميته علوم پايه پزشکي ، دکتر صدف قاجاريه‌سپانلو محقق رتبه دوم گروه علوم پايه پزشکي،
دکتر خليل آبنوس رتبه دوم گروه علوم پايه پزشکي ،دکتر ذات‌الله عاصمي رتبه سوم گروه علوم پايه پزشکي ،دکتر مجيد غيور مبرهن رتبه سوم گروه علوم پايه پزشکي،دکتر امير آوان برگزيده گروه جوان علوم پايه پزشکي و دکتر مرتضي محمودي برگزيده پژوهش برتر گروه علوم پايه پزشکي.
همچنين دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني تهران رتبه اول ، دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني مازندران رتبه اول در دانشگاه‌هاي تيپ 2 و دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي –درماني شهرکرد برگزيده رتبه اول در دانشگاه‌هاي تيپ 3 معرفي شدند.


نوشته شده در   سه شنبه 26 دي 1396  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode