ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : يکشنبه 28 بهمن 1397
يکشنبه 28 بهمن 1397
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 8 تير 1397     |     کد : 184157

به کوشش سید هادی خسروشاهی؛

کتاب «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» منتشر شد

کتاب «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» تألیف مرحوم سید غلامرضا سعیدی، به کوشش و مقدمه سیدهادی خسروشاهی از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» تألیف مرحوم سید غلامرضا سعیدی به کوشش و مقدمه سیدهادی خسروشاهی از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

این کتاب مجلد پنجم از مجموعه آثار ۹-۱۴ استاد سعیدی است که محقق برجسته، استاد خسروشاهی آن را تدوین و تنظیم کرده است و از پنج رساله استاد سعیدی تشکیل شده است: خطر صهیونیسم برای جهان اسلام، فریاد فلسطین، الجزایر پیروز (پرچمدار فداکاری)، مسأله کشمیر و حیدرآباد، متجاوز کیست؟ و برخی حقایق و نکات اساسی راجع به کشمیر پاکستان.

 سعیدی از سال ۱۳۲۰ش طی مقالات و آثاری که در جراید و یا به طور مستقل منتشر می ساخت، همواره در دفاع از حقوق تضییع شده ملت ‏های مسلمان و سرزمین‏ های اشغال شده آنان، آگاهانه و فعالانه می کوشید. مقالات وی در مجله «آیین اسلام» و سپس در هفته ‏نامه «ندای حق» و بعد در هفته‏ نامه «وظیفه» و... در دفاع از مسلمانان هند، کشمیر، فلسطین، الجزایر و... شاید از قلیل مقالاتی بود که در نیم قرن پیش، از سوی نویسندگان اسلامی برای بیداری و هوشیاری مردم ایران انتشار می‏ یافت. غالب اینها به صورت رساله ‏های مستقل ـ از سال ۱۳۲۶ به بعد ـ بارها از سوی ایشان منتشر شده ‏اند که هم اکنون در یک مجلد ارائه می ‏شود.

 کتاب «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» می‌‏تواند نشان‌‏دهنده نوع تفکر اسلامگرایان در دوران طاغوت پهلوی درباره مسائل جهانی اسلام باشد. یکی از مهم‌ترین این رساله ها، «خطر جهود برای جهان اسلام و ایران» بود که استاد سعیدی در این رساله و با لحنی تند و کاملاً افشاگرانه و انتقادی، به بررسی اهداف صهیونیسم در جهان اسلام و ایران می‌پردازد. همان طور که در رساله «فریاد فلسطین»، چگونگی مظلومیت مضاعف مردم مسلمان این سرزمین اشغال شده را فریاد می ‏کشد!

 بخش دوم این کتاب، رساله «فریاد فلسطین» است که به موضوعاتی چون تأسیس دبیرخانه اسلامی، پیام مفتی اعظم فلسطین به کنفرانس اسلامی، صحنه بین ‏الملل اسلامی، پیشگویی‏ هایی راجع به بیت ‏المقدس، درس تاریخ و سقوط قدرت ‏ها، قیام چپی‏ های نوظهور در اسرائیل، رابطه بین دنیای امپریالیسم و دنیای صهیونیسم، قیام فداییان فلسطین و فداییان عرب، آخرین پیام برتراند راسل به جهان انسانیت، آرزوهای خطرناک اسرائیل و فلسطین در گذرگاه تاریخ می‏ پردازد.

 بخش سوم، رساله «الجزایر پیروز یا پرچمدار فداکاری» نام دارد که مجموعه سخنرانی ‏های مجلس جشن پیروزی برادران مسلمان الجزایر است که از سوی انجمن‏های اسلامی ایران، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۴۱ در مسجد فخرالدوله تهران برگزار شد. سخنان مهندس کتیرایی، اشعار ادیب برومند، سخنان استاد سید غلامرضا سعیدی، سخنان دکتر عطاءالله شهاب ‏پور (درباره نقش اسلام در نهضت الجزایر و اثر اسلام در نهضت ‏های جهان)، سخنان دکتر شعلان و آیت ‏الله سید محمود طالقانی و... است.

رساله های بعدی این کتاب، نوشتاری از استاد سعیدی درباره «مسأله کشمیر و حیدرآباد»، «متجاوز کیست؟» و «برخی حقایق و نکات اساسی راجع به کشمیر پاکستان» به مسائل شبه قاره هند در دوره معاصر می ‌پردازد.

آشنایی با سید غلامرضا سعیدی، مترجم کتاب

 سید غلامرضا سعیدی به سال ۱۲۷۴ش در روستایی در بیرجند به دنیا آمد و در نوجوانی و جوانی، همزمان به آموختن زبان‏های عربی، انگلیسی و فرانسه پرداخت و با اندیشه ‏های سید جمال ‏الدین حسینی اسدآبادی آشنا شد. سپس در دانشگاه اسلامی علیگره هند، مجذوب افکار اقبال لاهوری گردید. او استواری مبانی عقیدتی ‏اش را مدیون سید جمال و اقبال می ‏دانست. از استاد سعیدی آثاری بالغ بر پنجاه جلد کتاب و صدها مقاله منتشر شده، به یادگار مانده است. استاد سعیدی پس از یک زندگی همراه با تلاش و کوشش فرهنگی و عمری پربار، در سال ۱۳۶۷ش در ۹۴ سالگی در تهران درگذشت. رهبر معظم انقلاب اسلامی (البته در دوران ریاست جمهوری ‏شان) به مناسبت درگذشت استاد سعیدی در پیامی می ‏نویسند: «این عنصر صدیق و دلسوز و خدمتگزار اسلام، در طول سال‏های بابرکت عمر خویش، با فحص و تحقیق و نگارش و ترجمه، آثاری پدید آورد که بی‏ شک در نشر افکار نوین اسلامی، دارای تأثیر بود و به خاطر همین آثار است که حقاً باید او را در زمرۀ پیشروان نهضت اسلامی در ایران شمرد. او همچنین انسانی وارسته و پاکدامن و متواضع و غیور و مبارز بود. به مسایل جهان اسلام اهتمام می ‏ورزید و در راه تشکیل نظام اسلامی تلاش فرهنگی ارزنده ‏ای می ‎کرد.»

مشخصات

چاپ کتاب «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» در ۴۸۸ صفحه، قطع وزیری، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۳۰۰ تومان به جامعه علمی و فرهنگی کشور عرضه شده است.

ترجمه کتابهای «مفخر شرق، سید جمال الدین اسدآبادی» (نوشته دکتر احمد امین)، «اسلام و غرب» (نوشته خورشید احمد)، «مبادی اسلام و اندیشه انقلاب اسلامی» (ابوالاعلی مودودی)، «فرد و جامعه و فلسفه تربیتی اسلام» (نوشته محمد قطب و دکتر فاضل الجمالی)، «عمار یاسر، پیشاهنگ اسلام و پرچمدار علی(ع)» (نوشته صدرالدین شرف الدین)، «عذر تقصیر به پیشگاه محمد(ص) و قرآن» (نوشته جان دیون پورت )، «مانیفست یا منشور جهانی اسلام و بحران فعلی جهان» (نوشته دکتر محمد رفیع الدین)، «جنگ و صلح در قانون اسلام» (نوشته دکتر حمیدالله حیدرآبادی و مجید خدوری)، «محمدعلی جناح، موسس پاکستان» (نوشته هکتور بولیتو) و «ماجرای سقیفه» (نوشته علامه محمدرضا مظفر) از جمله آثار مهم اوست.

برای تهیه این کتاب و دیگر آثار استاد سید غلامرضا سعیدی و استاد خسروشاهی می ‌توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه نمایید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) یا سایت مرکز بررسی های اسلامی (www.iscq.ir) یا سایت پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) تماس بگیرید.


نوشته شده توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ