ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : پنجشنبه 7 بهمن 1400
پنجشنبه 7 بهمن 1400
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 29 آبان 1400     |     کد : 197305

جوندگان، حاملان بی‌نشانه کروناویروس

براساس تحقیقات جدید، برخی از جوندگان که در برابر کروناویروس‌ها مقاوم شده‌اند می‌توانند حاملان بی‌نشانه ویروس باشند.

براساس تحقیقات جدید، برخی از جوندگان که در برابر کروناویروس‌ها مقاوم شده‌اند می‌توانند حاملان بی‌نشانه ویروس باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، براساس تحقیقاتی که به تازگی توسط "سین کینگ"(Sean King) و "مونا سینگ"(Mona Singh) از دانشگاه پرینستون، ایالات متحده آمریکا در مجله‌ی PLOS Computational Biology منتشر شده است، اجداد برخی از جوندگان بارها به کروناویروس‌های مشابه سارس مبتلا شده‌اند و این موضوع باعث ایجاد مقاومت به عوامل بیماری‌زا در این موجودات شده است.

ویروس سارس-کو-۲ که باعث ایجاد بیماری کووید-۱۹ می‌شود منشا حیوانی دارد. مطالعات پیشین نشان داده است که خفاش‌های نعل‌بینی چینی میزبان تعداد زیادی ویروس مشابه سارس هستند و بدون بروز علائم خاصی این ویروس‌ها را در بدن خود حمل می‌کنند. شناسایی سایر حیواناتی که مکانیسم مقاومت در برابر این ویروس را در خود دارند برای آگاهی از منابع بالقوه ویروس ضروری است. این منابع می‌توانند عوامل بیماری‌زا را به انسان‌ها منتقل کنند.

در این مطالعه جدید، "کینگ" و "سینگ" به انجام یک تجزیه و تحلیل تکاملی در میان گونه‌های پستانداران پرداختند و گیرنده‌های ACE۲  را که توسط ویروس سارس برای ورود به سلول استفاده می‌شود مورد بررسی قرار دادند.

پریمات‌ها دارای توالی آمینواسید بسیار حفاظت شده‌ای در محل گیرنده ACE۲ بودند در حالی که جوندگان تنوع بیشتری در این نواحی داشتند. به طور کلی این تحقیقات نشان داد که ویروس‌های مشابه سارس محرک تکامل در پریمات‌ها نبوده‌اند اما برخی از جوندگان در طول یک دوره قابل توجه تکاملی به طور مکرر در معرض این گونه ویروس‌ها قرار گرفته‌اند.

نویسندگان این مقاله می‌گویند: مطالعات ما نشان می‌دهد که اجداد جوندگان بارها در معرض عفونت کروناویروس‌ها قرار گرفته‌اند و برخی از آنها در برابر این نوع ویروس‌ها مقاوم شده‌اند.

این موضوع احتمال آن که جوندگان امروزی حاملان بی‌نشانه‌ی کروناویروس‌های سارس مانند باشند را قوت می‌بخشد. در میان این عوامل بیماری‌زا کروناویروس‌های ناشناخته نیز وجود دارند.ش


نوشته شده در   شنبه 29 آبان 1400  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode