ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : چهارشنبه 9 بهمن 1398
چهارشنبه 9 بهمن 1398
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 5 مرداد 1398     |     کد : 188748

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد:

ضرورت توجه به دلایل شکست نهضت مشروطه

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بر اهمیت توجه به علل انحراف و شکست نهضت مشروطه تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بر اهمیت توجه به علل انحراف و شکست نهضت مشروطه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل هاشم امروز در دیدار اعضای شورای راهبردی "همایش ملی عدالت‌خواهی از انقلاب مشروطه تا گام دوم انقلاب" در تبریز، کنار گذاشتن علما را یکی از مهمترین علت‌های شکست نهضت مشروطه عنوان کرد و خاطرنشان کرد: نقش علما در پیروزی نهضت مشروطه به حدی پررنگ بود که حتی شرق شناسان هم اعتراف می‌کردند که انقلاب مشروطه، انقلاب روحانیت است.

وی با تاکید بر این‌که نبود نظارت علما در مجلس یکی دیگر از علل شکست یا انحراف نهضت مشروطه بود، گفت: بر اساس متمم قانون اساسی مشروط باید پنج مجتهد تراز اول، به عنوان هیأت ناظر بر مصوبات در جلسات مجلس حضور یابند تا مصوبات مجلس مغایرتی با احکام اسلام نداشته باشد، اما هیچوقت این موضوع اجرایی نشد و زمینه‌های انحراف مشروطه ایجاد شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد: باید به این نکته توجه کرد که چنین جنبشی که از حمایت همه جانبه مردم و روحانیت برخوردار بود، چگونه به انحراف کشیده شد در حالی که مشروطه یکی از نهضت‌های مهم بود که بر اساس روشنفکران دینی با نیروی مذهب شروع شده و با حمایت علما به پیروزی رسید.

وی با بیان این‌که سلب اعتماد مؤمنان دیگر علت شکست و انحراف نهضت مشروطه بود، افزود: بعد از پیروزی انقلاب مشروطه، فضا برای نشر عقاید مختلف و تشکیل انجمن‌ها و گروه‌ها بطور علنی فراهم شد و دشمنان با این فضا مخالفت کرده و از سوی دیگر اعتقادات مذهبی مردم توسط روشنفکران غربی مورد هجمه و تمسخر قرار گرفت و به تدریج منجر به شکست انقلاب مشروطه شد.

وی وجود روشنفکران غرب زده دیگر علت انحراف نهضت مشروطه برشمرد و افزود: در اواسط سلطنت ناصرالدین شاه برخی افراد تحصیل کرده غرب تحت تأثیر مکاتب غرب قرار گرفته و با تشکیل انجمن‌ها و گروه‌های مختلف با هدف ترویج فرهنگی غرب فعالیت می‌کردند؛ تا جایی که تعداد این انجمن‌ها در تهران به حدود ۱۴۰ انجمن رسیده بود و حدود ۳۰ هزار عضو داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم از صحنه خارج شدن مردم یکی دیگر از عوامل شکست یا انحراف نهضت مشروطه بیان کرد و گفت: این موضوع نیز تأثیر بسزایی در انحراف نهضت مشروطه داشت و سکوت مردم در صحنه‌های مختلف، باعث تشکیل مجلس مؤسسان و انتقال سلطنت به رضا خان شد.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی مشروطه، رضا خان در کمتر از دو دهه توانست با استفاده از زر و زور و حمایت انگلستان دوباره به سلطنت رسیده و استبداد را به مملکت برگرداند.


برچسب ها
نوشته شده در   شنبه 5 مرداد 1398  توسط   کاربر کلانتری   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode