ترکی | فارسی | العربیة | English | اردو | Türkçe | Français | Deutsch
آخرین بروزرسانی : دوشنبه 8 خرداد 1402
دوشنبه 8 خرداد 1402
 لینک ورود به سایت
 
  جستجو در سایت
 
 لینکهای بالای آگهی متحرک سمت راست
 
 لینکهای پایین آگهی متحرک سمت راست
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 5 خرداد 1400     |     کد : 195927

عراقچی:

به عنوان یک دیپلمات همیشه امیدوار هستم/ در مذاکرات دقت را فدای سرعت نمی‌کنیم

رئیس هیات ایران در مذاکرات وین با اشاره به روند مذاکرات اظهار کرد:

رئیس هیات ایران در مذاکرات وین با اشاره به روند مذاکرات اظهار کرد: زمان برای ما ملاک نیست. ملاک برای ما تامین منافع کشور است و تا زمانی که منافع کشور تامین نشده باشد این مذاکرات ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در تشریح نتایج این کمیسیون و روند مذاکرات وین گفت: در روز سه‌شنبه دور پنجم مذاکرات ما با کمیسیون مشترک برجام که متشکل از ایران و کشورهای ۱+۴ است، دوباره شروع شد و ما جلسه اول کمیسیون مشترک برجام را داشتیم و در ادامه کار توسط کارگروه‌های مشخص شده ادامه پیدا می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه همه طرف‌ها در این مذاکرات کماکان جدی هستند و با جدیت در مذاکرات حضور دارند، گفت: خیلی از هیات‌ها امیدوار هستند که این دور از مذاکرات بتواند دور آخر مذاکرات باشد و ما به یک جمع‌بندی برسیم. می‌شود چنین امیدی را داشت ولی باید یک مقداری محتاط بود.

وی افزود: موضوعاتی که برای تصمیم‌گیری باقی مانده‌اند کماکان موضوعات مهمی هستند البته تعدادشان کمتر شده است و در دوره‌های گذشته در نگارش متن مقدار زیادی جلو رفتیم و این دور هم می‌توانیم کار بیشتری به جلو ببریم ولی همانطور که گفتم چند موضوع باقیمانده کماکان موضوعات کلیدی هستند که باید در مورد آنها تصمیم‌گیری شود. بنابراین باید کماکان محتاطانه در مورد اینکه این دور می‌تواند، دور آخر مذاکرات باشد صحبت کرد و ما امیدواریم که بتوانیم هر چه زودتر این کار را انجام دهیم.

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین با تاکید بر اینکه ما به دنبال توافقی هستیم که خواسته‌ها و مواضع قطعی ما را تامین کرده باشد، افزود: ما با جدیت در مذاکرات حضور داریم و امیدواریم که بتوانیم که پیشرفت‌های سریعتری نسبت به گذشته داشته باشیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که با توجه به برخی مباحث که احتمال دارد این دور از مذاکرات دور آخر مذاکرات باشد و به نظرتان چقدر طول می‌کشد که خواسته‌های ایران از سوی طرف مقابل تامین شود، مثلا یک هفته و یا چند روز اگر این را در نظر بگیریم که این دور، دور آخر مذاکرات است، اظهار کرد: نمی‌شود هیچ تاریخی را اعلام کرد و همانطور که گفتم نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که این دور، دور آخر خواهد بود. مسائلی باقی مانده است و از نظر ما باید به نحوی که رضایت ما را تامین کند حل شود و این ممکن است در عرض دو سه روز باشد ممکن است بیشتر باشد. ما خواسته‌ها و مواضع خودمان را فضای زمان نمی‌کنیم مهم این است که آنچه که منافع ملی ایران است تامین شود و این موضوع با دقت مورد توجه است که خواسته‌های ایران تامین شود.

وی ادامه داد: البته ما قصد وقت تلف کردن نداریم و به دیگران هم اجازه وقت تلف کردن نخواهیم داد و اگر بتوانیم کار را سریع‌تر به جلو ببریم سریع‌تر به جلو می‌رویم و اجازه نمی‌دهیم که تعجیل باعث کاهش خواسته‌ها و عدم تامین منافع ما شود. ما با دقت و درایت مذاکرات را جلو می‌بریم تا منافع ما تامین شود و امیدواریم که به فضل خدا بتوانیم که مواضع قطعی نظام و منافع کشور را تامین کنیم و اگر به فضل خدا توانستیم این موضوع را محقق کنیم و این خواسته تامین شد ما مراتب را به تهران گزارش می‌کنیم و در همینجا بار دیگر تاکید می‌کنم که هرگونه تصمیم‌گیری نهایتاً در تهران انجام می‌شود.

عراقچی در این زمینه گفت: وظیفه ماست که در خط اول مذاکرات مباحث را به جلو ببریم و بعد نتایج را گزارش دهیم و تصمیم‌گیری در تهران توسط مراجع ذی‌ربط گرفته می‌شود و به ما ابلاغ می‌شود که چگونه رفتار کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما در مجموع با دقت، طمأنینه و با حکمت جلو می‌رویم، گفت: نه بدون دلیل تعجیل خواهیم کرد و نه اجازه طولانی شدن و فرسایشی شدن مذاکرات را می‌دهیم. امیدواریم که بتوانیم در این دور به نتیجه برسیم ولی مقید نیستیم که حتما در این دور انجام شود. مقید به این هستیم که منافع‌مان به صورت کامل تامین شود.

عراقچی در پاسخ به این سوال که نظر شخصی شما چیست؟ آیا این دور از مذاکرات می‌تواند دور آخر مذاکرات باشد؟ خاطرنشان کرد: من این جمله را بارها گفته‌ام. من به عنوان یک دیپلمات همیشه امیدوار هستم و وظیفه ما این است که با امیدواری ولی نه با خوش‌بینی مذاکرات را جلو ببریم. هر چقدر که مذاکرات لازم باشد که طول بکشد، طول خواهد کشید. دقت را فدای سرعت نمی‌کنیم. تامین منافع کشور را فدای سرعت نمی‌کنیم. عجله بی‌مورد نخواهیم داشت و در عین حال بدون دلیل و بدون منطق مذاکرات را طولانی نمی‌کنیم. برای ما زمان ملاک نیست. برای ما تامین منافع کشور ملاک است و تا زمانی که این منافع تامین نشده، این مذاکرات ادامه پیدا می‌کنم.


نوشته شده در   چهارشنبه 5 خرداد 1400  توسط   کاربر 1   
PDF چاپ چاپ بازگشت
نظرات شما :
 
Refresh
SecurityCode